Třídní učitelé si za svou náročnou práci zaslouží ocenění

2. 02. 2019 8:09:10
Víte, kolik bere třídní učitel za hodinu? Které parlamentní strany učitelům přejí a které nikoliv? A co na to ministr školství Robert Plaga?

Poslanecká sněmovna začala loni v červnu projednávat novelu zákoníku práce, která má zajistit adekvátní odměnu všem třídním učitelům. Doposud se ale poslanci k hlasování nedostali. Vždy se náhle objevilo „důležitější“ téma, kvůli kterému byli třídní učitelé odsunuti na vedlejší kolej...

Většina lidí s nostalgií vzpomíná právě na své třídní učitele, protože k nim si žáci budují hlubší vztah. Funguj to i opačně – třídní učitelé ještě dlouho vzpomínají na to, co zažili se svou třídou. I rodiče nejčastěji komunikují právě s třídním učitelem. Sám si dodnes pamatuji všechny své třídní učitele. Loučení při přestupu na vyšší stupeň nebo při odchodu třídního učitele bývá hodně emotivní a často ukápne slzička na obou stranách.

Málokdo ví, co musí třídní učitel dělat navíc. A hlavně, co všechno dělá navíc, i když nemusí. Ovšem skoro nikdo neví, že za svou práci dostává třídní učitel většinou pouhých 400 korun měsíčně (od ledna 2019 zvýšeno na minimálně 500 Kč). Z ankety Pedagogické komory, kolik času zabere třídním práce navíc oproti ostatním učitelům, vyplynulo, že jde o průměrně 20 hodin měsíčně. Jedná se hlavně o různé administrativní úkony, jejichž množství narostlo hlavně v poslední době po zavedení inkluze.

I kdyby mu to zabralo jen poloviční čas, obdrží třídní učitel jen 50 korun na hodinu, což je hluboko pod minimální mzdou (necelých 80 Kč). Zatímco na Slovenku dostávají třídní navíc 5 % k základnímu platu, u nás to vychází přibližně na 2 %. Učitelé ale mají špatnou zkušenost z konce roku 2017, kdy vláda sice zvýšila horní hranici příplatku pro třídní učitele, ale školám neposlala žádné peníze navíc.

Novelu, v níž se navrhuje, aby třídní učitelé pobírali minimálně 2 500 korun měsíčně, podal Marek Výborný a další poslanci za KDU-ČSL. Ministerstvo školství ji podpořilo. Vláda jako celek k ní zaujala stanovisko neutrální. Nelíbí se hlavně ministryni financí, která by na školství ráda ušetřila, i kdyby se mělo kvůli tomu zcela rozložit, čehož jsme právě svědky v přímém přenosu...

Kromě vyšší odměny pro třídní učitele je součástí této novely rovněž navýšení příplatků za specializované činnosti. To je opět práce, kterou dělají někteří učitelé navíc kromě výuky. Jde například o činnosti koordinátora ICT, tvorbu školního vzdělávacího programu nebo prevenci patologických jevů. Tento příplatek je stále stejný od roku 2003, kdy byl zaveden, a činí 1 000 korun měsíčně. Před patnácti lety jste si za tuto částku mohli pořídit mnohem více než nyní, proto stojí v návrhu, aby činil minimálně 2 500 korun. Dalších 15 let se totiž nebude zvyšovat, jak ukazuje dosavadní zkušenost.

Bohužel vzápětí po lidovecké novele podala svůj protinávrh exministryně Kateřina Valachová s ostatními poslanci za ČSSD. Její novela učitele nemile překvapila, protože se v ní dočasně snižuje specializační příplatek na polovinu oproti současnosti a u příplatku pro třídní učitele se snižuje jeho horní hranice. Podle Kateřiny Valachové si buď učitelé více peněz za svou práci nezaslouží, nebo je pravděpodobnější možnost, že neví, jak vysoké příplatky v současnosti mají. Její novela naštěstí schválena nebude, protože ji po kritice ze škol sama stáhla...

Doufejme, že Poslanecká sněmovna brzy návrh lidovců schválí. Byla by to alespoň částečná kompenzace za to, že vláda nesplnila usnesení Poslanecké sněmovny o navýšení platů učitelům o 15 % již od září 2018. Nakonec je z toho zvýšení jen tarifní části platu o 10 % od ledna 2019, přestože v médiích tvrdí premiér něco jiného... Zatím tuto novelu blokují poslanci za ČSSD, ANO a část poslanců za KSČM. Všichni ostatní poslanci ji podporují. Bohužel proti zvýšení příplatků za třídnictví vystupují i členové vlády Robert Plaga (ANO) nebo Jana Maláčová (ČSSD).

Pokud nakonec Sněmovna vyšší příplatky pro třídní učitele neodhlasuje, prosím oceňte učitele svých dětí dobrým slovem alespoň vy – maminky a tatínkové. A pokud vše poslanci odhlasují, přejte učitelům těch pár korun za třídnictví navíc. Je to opravdu velmi náročná práce. Vzpomeňte si, jak je někdy těžké vyjít s vlastním dítětem. Učitel jich má ve třídě třicet...

Původně vyšlo v MF DNES.

Autor: Radek Sárközi | sobota 2.2.2019 8:09 | karma článku: 37.57 | přečteno: 2332x

Další články blogera

Radek Sárközi

První rok vlády Andreje Babiše a školství

Co se premiérovi a především ministrovi školství Robertu Plagovi (ANO) podařilo prosadit v oblasti vzdělávání v uplynulém roce? Z pohledu programového prohlášení současné vlády Andreje Babiše toho nebylo mnoho...

4.7.2019 v 7:07 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 785 | Diskuse

Radek Sárközi

Pedagogická komora připravuje vyhlášení stávkové pohotovosti ve školách

Ředitelé škol marně shánějí učitele kvůli nízkým platům. Budou muset učitelé začít stávkovat, aby si politici všimli, že je české školství před kolapsem? Podpoří české učitele i rodiče, jak tomu bylo během nedávné stávky v Polsku?

14.6.2019 v 6:06 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 2301 | Diskuse

Radek Sárközi

Nová akce ministerstva školství: Amatéři do škol…

Po akcích mléko a ovoce do škol MŠMT vyhlašuje novu akci amatéři do škol. Vysoký počet nekvalifikovaných kantorů chce řešit přilákáním tisícovek dalších lidí bez pedagogického vzdělání do školství. Soutěž Absurdita roku má vítěze

26.5.2019 v 17:00 | Karma článku: 43.21 | Přečteno: 11725 | Diskuse

Radek Sárközi

Učitelé slíbených 15 procent navíc stále nemají

Celý loňský rok média obtýden "informovala" veřejnost, že vláda učitelům zvýšila platy o 15 %, ve skutečnosti to bylo necelých 11 %, tedy jen o 3 procentní body více, než o kolik vzrostla průměrná mzda v ČR. Letos to bude stejné.

19.5.2019 v 8:08 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 1319 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Vimmer

Hamáčkova kuchařka

Říká se, že soudruh Lenin nikdy netvrdil, že "socialistický stát může řídit každá kuchařka." To ale neznamená, že by kulturu nemohl řídit Šmarda, zahraničí Poche a dopravu Dolínek. Sociální demokrati recept na vládu mají: loterii!

16.7.2019 v 13:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivan Bednář

Uplatni Zeman s Babišem stejnou taktiku?

To už tady jednou bylo. Zeman odmítl kandidáta sociální demokracie na post ministra zahraničních věcí Miroslava Pocheho a zablokoval tehdy další jednání o menšinové koaliční vládě hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů.

16.7.2019 v 10:20 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 195 | Diskuse

Petr Štrompf

Umyté ruce ČSSD. Všechno teď odskáče předseda Hamáček

Musíme se semknout a voliče přesvědčit, že sociální demokraté jsou stále stranou budoucnosti. Tolik parafráze ze sjezdu tehdy nově zvoleného lídra ČSSD Jana Hamáčka.

16.7.2019 v 8:47 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Bartoň

Koloniální minulost Evropy

Teze o tom, že má Evropa za sebou koloniální minulost a musí napravit své hříchy, byla před nějakým týdnem schválena i na půdě Evropského parlamentu. Tam je jádro problému.

16.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 606 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak se rozhodne exministryně spravedlnosti?

Do konce července musí být zkompletovány kandidátky před zářijovými volbami do Knesetu. Proto jsme v Izraeli svědky vícestranných jednání – vlevo i vpravo.

15.7.2019 v 21:47 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 110 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 27.39 Průměrná čtenost 3189

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Najdete na iDNES.cz