Třídní učitelé si za svou náročnou práci zaslouží ocenění

2. 02. 2019 8:09:10
Víte, kolik bere třídní učitel za hodinu? Které parlamentní strany učitelům přejí a které nikoliv? A co na to ministr školství Robert Plaga?

Poslanecká sněmovna začala loni v červnu projednávat novelu zákoníku práce, která má zajistit adekvátní odměnu všem třídním učitelům. Doposud se ale poslanci k hlasování nedostali. Vždy se náhle objevilo „důležitější“ téma, kvůli kterému byli třídní učitelé odsunuti na vedlejší kolej...

Většina lidí s nostalgií vzpomíná právě na své třídní učitele, protože k nim si žáci budují hlubší vztah. Funguj to i opačně – třídní učitelé ještě dlouho vzpomínají na to, co zažili se svou třídou. I rodiče nejčastěji komunikují právě s třídním učitelem. Sám si dodnes pamatuji všechny své třídní učitele. Loučení při přestupu na vyšší stupeň nebo při odchodu třídního učitele bývá hodně emotivní a často ukápne slzička na obou stranách.

Málokdo ví, co musí třídní učitel dělat navíc. A hlavně, co všechno dělá navíc, i když nemusí. Ovšem skoro nikdo neví, že za svou práci dostává třídní učitel většinou pouhých 400 korun měsíčně (od ledna 2019 zvýšeno na minimálně 500 Kč). Z ankety Pedagogické komory, kolik času zabere třídním práce navíc oproti ostatním učitelům, vyplynulo, že jde o průměrně 20 hodin měsíčně. Jedná se hlavně o různé administrativní úkony, jejichž množství narostlo hlavně v poslední době po zavedení inkluze.

I kdyby mu to zabralo jen poloviční čas, obdrží třídní učitel jen 50 korun na hodinu, což je hluboko pod minimální mzdou (necelých 80 Kč). Zatímco na Slovenku dostávají třídní navíc 5 % k základnímu platu, u nás to vychází přibližně na 2 %. Učitelé ale mají špatnou zkušenost z konce roku 2017, kdy vláda sice zvýšila horní hranici příplatku pro třídní učitele, ale školám neposlala žádné peníze navíc.

Novelu, v níž se navrhuje, aby třídní učitelé pobírali minimálně 2 500 korun měsíčně, podal Marek Výborný a další poslanci za KDU-ČSL. Ministerstvo školství ji podpořilo. Vláda jako celek k ní zaujala stanovisko neutrální. Nelíbí se hlavně ministryni financí, která by na školství ráda ušetřila, i kdyby se mělo kvůli tomu zcela rozložit, čehož jsme právě svědky v přímém přenosu...

Kromě vyšší odměny pro třídní učitele je součástí této novely rovněž navýšení příplatků za specializované činnosti. To je opět práce, kterou dělají někteří učitelé navíc kromě výuky. Jde například o činnosti koordinátora ICT, tvorbu školního vzdělávacího programu nebo prevenci patologických jevů. Tento příplatek je stále stejný od roku 2003, kdy byl zaveden, a činí 1 000 korun měsíčně. Před patnácti lety jste si za tuto částku mohli pořídit mnohem více než nyní, proto stojí v návrhu, aby činil minimálně 2 500 korun. Dalších 15 let se totiž nebude zvyšovat, jak ukazuje dosavadní zkušenost.

Bohužel vzápětí po lidovecké novele podala svůj protinávrh exministryně Kateřina Valachová s ostatními poslanci za ČSSD. Její novela učitele nemile překvapila, protože se v ní dočasně snižuje specializační příplatek na polovinu oproti současnosti a u příplatku pro třídní učitele se snižuje jeho horní hranice. Podle Kateřiny Valachové si buď učitelé více peněz za svou práci nezaslouží, nebo je pravděpodobnější možnost, že neví, jak vysoké příplatky v současnosti mají. Její novela naštěstí schválena nebude, protože ji po kritice ze škol sama stáhla...

Doufejme, že Poslanecká sněmovna brzy návrh lidovců schválí. Byla by to alespoň částečná kompenzace za to, že vláda nesplnila usnesení Poslanecké sněmovny o navýšení platů učitelům o 15 % již od září 2018. Nakonec je z toho zvýšení jen tarifní části platu o 10 % od ledna 2019, přestože v médiích tvrdí premiér něco jiného... Zatím tuto novelu blokují poslanci za ČSSD, ANO a část poslanců za KSČM. Všichni ostatní poslanci ji podporují. Bohužel proti zvýšení příplatků za třídnictví vystupují i členové vlády Robert Plaga (ANO) nebo Jana Maláčová (ČSSD).

Pokud nakonec Sněmovna vyšší příplatky pro třídní učitele neodhlasuje, prosím oceňte učitele svých dětí dobrým slovem alespoň vy – maminky a tatínkové. A pokud vše poslanci odhlasují, přejte učitelům těch pár korun za třídnictví navíc. Je to opravdu velmi náročná práce. Vzpomeňte si, jak je někdy těžké vyjít s vlastním dítětem. Učitel jich má ve třídě třicet...

Původně vyšlo v MF DNES.

Autor: Radek Sárközi | sobota 2.2.2019 8:09 | karma článku: 37.29 | přečteno: 2238x

Další články blogera

Radek Sárközi

Ministr Robert Plaga se vyhýbá učitelům, nekomunikuje a nebojuje za školství

V médiích se spekuluje o tom, zda bude Robert Plaga odvolán či ne, a dokonce už i o tom, kdo by ho mohl nahradit. Co udělal ministr školství během uplynulého roku dobře a co špatně?

6.2.2019 v 6:06 | Karma článku: 36.40 | Přečteno: 1639 | Diskuse

Radek Sárközi

Platnost přijímacích testů z češtiny a matematiky je sporná

Vyhláška o přijímacím řízení na střední školy je legislativní paskvil. Ministerstvo školství by ji mělo rychle opravit. V opačném případě hrozí státu prohrané soudní spory...

3.2.2019 v 7:07 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 448 | Diskuse

Radek Sárközi

Učit bude moci každý. Podle ministerstva školství není pedagogické vzdělání zapotřebí...

Co zavede vláda příště? Že projektovat nové budovy nebudou architekti, ale právníci? Nebo že léčit lidi budou moci po tři roky inženýři, a pokud si udělají 250hodinový kurz, stanou se z nich oficiálně lékaři?

30.1.2019 v 7:37 | Karma článku: 29.78 | Přečteno: 3683 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Něžné "Hallelujah"

Kdo by neznal píseň Hallelujah. Kanadský sympaťák Leonard Cohen před lety tuto krásnou skladbu poslal do světa a dodnes vznikají nové a nové verze jejího provedení.

22.2.2019 v 22:18 | Karma článku: 11.16 | Přečteno: 163 | Diskuse

Martin Braun

Peklo nad Tel Avivem

Jeden z mýtů, který vládne mezi lidmi je, že Židé, či Izraelci obecně, chcete li, jsou lidmi nudnými, věčně se modlícími, že jsou suchary, kteří krásy a nádherné hříchy tohoto světa neznají a znát nechtějí.

22.2.2019 v 21:19 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 402 | Diskuse

Marek Konečný

Polské maso máme ošetřené, a co budete dělat s českými bramborami, pane ministře?

Za zdatné mediální podpory pan ministr řešil problémy několika set kilogramů nekvalitního hovězího z Polska. Ale máte tady ne tak akutní, ale zato desetiletí se táhnoucí problém - hnusné české brambory.

22.2.2019 v 19:34 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 832 | Diskuse

Jan Ziegler

Pánové Patáku a Peszynski, nekritický eurofanatismus vážně škodí zdraví

Oni si to možná neuvědomují, ale svým fanatismem poškozují myšlenku společné Evropy. Každý, kdo má jiné názory než oni, je proruský, putinovec, nácek, xenofob atd.

22.2.2019 v 16:39 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 887 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Hybridní zbraň Ruska veřejně prospěšnou stavbou ?

Ruský plyn proudí do Česka nejen přes Ukrajinu a Slovensko, ale i alternativními trasami - plynovodem Gazela napojeným na Nord Stream po dně Baltského moře ( porušuje všechny zavedené ekologické normy ),

22.2.2019 v 13:43 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 776 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 35.43 Průměrná čtenost 2736

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Najdete na iDNES.cz