Platnost přijímacích testů z češtiny a matematiky je sporná

3. 02. 2019 7:07:07
Vyhláška o přijímacím řízení na střední školy je legislativní paskvil. Ministerstvo školství by ji mělo rychle opravit. V opačném případě hrozí státu prohrané soudní spory...

V médiích se loni rozhořely vášnivé debaty kolem jedné nepovedené úlohy z českého jazyka v testech pro přijímací zkoušky na střední školy. Ani autor dané úlohy, ani žádná z kontrol si totiž neuvědomili, že kořen „běh“ tvoří čtyři hlásky, nikoliv jen tři. Ponechme stranou otázku, zda mají dostávat žáci v celostátních testech podobné chytáky. Máme tu totiž mnohem závažnější problém: Jsou přijímací testy od Cermatu jako celek platné? Podle mého názoru nikoliv. A to proto, že je jejich obsah v rozporu s příslušnou vyhláškou.

Podle školského zákona musí obsah a forma přijímací zkoušky odpovídat rámcovému vzdělávacímu programu pro základní vzdělávání. To je jednotný dokument, který vydalo ministerstvo školství. Z něj musejí vycházet všechny základní školy, když si vytvářejí vlastní školní vzdělávací program, podle kterého pak učitelé dané školy vyučují. Nic více se o obsahu přijímaček ze zákona nedozvíme. Podrobnosti totiž určuje až samostatná vyhláška.

Jenže ouha, příslušná vyhláška o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání obsahuje pouze podivný požadavek, že „testy přijímací zkoušky musejí vycházet z učiva Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání“. Důležité je slovo „učivo“. Každý učitel základní školy totiž ví, že v uvedeném dokumentu je učivo pouze doporučené. Není tudíž pro školy ani učitele povinné. Žáci se s ním nemusejí vůbec setkat. A právě z něj mají být u celostátních přijímacích testů zkoušeni. Tento požadavek je zcela v rozporu se zdravým rozumem.

Je evidentní, že zmíněná vyhláška je naprostý paskvil. Zřejmě ji psal někdo, kdo školství vůbec nerozumí. Bohužel to není ojedinělý příklad ve školské legislativě. Zákony a vyhlášky jsou podobných nesmyslů plné. Týká se to především změn z posledních let, kdy byla ministryní školství Kateřina Valachová (ČSSD) a novely zákonů i vyhlášek se přijímaly jako na běžícím pásu, aniž by se někdo zamýšlel nad jejich obsahem. Nebyl ani čas je konzultovat s řadovými učiteli a výsledek podle toho vypadá.

Vůbec bych se nedivil, kdyby někdo dal přijímací testy, které organizuje Cermat, k soudu a domáhal se jejich anulování. Podle mého názoru by byla šance na úspěch velmi vysoká. Obzvláště se to týká testů pro šestiletá gymnázia, kde si Cermat bez jakékoliv opory stanovil, z čeho bude žáky zkoušet v matematice a češtině. V rámcovém vzdělávacím programu se totiž nemá o co opřít. Učivo je tam nejen nepovinné, ale není v něm ani rozděleno do jednotlivých ročníků. Najdeme v něm jen souhrn za celý první stupeň základní školy (do 5. třídy) a pak až za celý druhý stupeň základní školy (do 9. třídy). Na šestiletá gymnázia ovšem odcházejí žáci po dokončení 7. třídy.

Kromě učiva obsahuje rámcový vzdělávací program ještě tzv. očekávané výstupy. Ty jsou na rozdíl od učiva povinné pro všechny základní školy. Zákonodárce, který školství rozumí, by do vyhlášky místo učiva uvedl právě očekávané výstupy. Ale ani ty nejsou rozděleny do jednotlivých ročníků, takže v případě přijímacích testů na šestiletá gymnázia by si nepomohl.

Ministerstvo školství si je tohoto problému zřejmě vědomo, a snaží se ho dodatečně vyřešit. Proto v rámci revize rámcového vzdělávacího programu nechává zpracovat tzv. očekávané výsledky učení pro 7. ročník ZŠ a učivo z rámcového vzdělávacího programu hodlá zcela vypustit. Na výsledek si ale budeme muset počkat ještě řadu let. Vše by mělo být hotovo až někdy v roce 2021. Smíří se žáci, jejich rodiče, učitelé i ředitelé škol s tím, že do té doby bude Cermat pokračovat v organizování přijímacích testů, jejichž obsah je v rozporu s platnou legislativou?

Původně vyšlo v MF DNES ve zkrácené verzi.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Radek Sárközi | neděle 3.2.2019 7:07 | karma článku: 19.20 | přečteno: 522x

Další články blogera

Radek Sárközi

Školy zůstávají v černé - stávka učitelů je na spadnutí

V návaznosti na akci Pedagogické komory Den učitelů v černé, do které se zapojili učitelé z tisícovky českých škol, připravujeme Týden škol v černé. Bude probíhat od 8. do 14. dubna 2019. Rodiče, podpořte učitele i lepší školství.

1.4.2019 v 0:06 | Karma článku: 26.24 | Přečteno: 629 | Diskuse

Radek Sárközi

Tento způsob inkluze zdá se mi poněkud nešťastným

Zatímco učitelé upozorňují, že současná podoba inkluze poškozuje děti, pracovníci neziskovek pozitivním změnám brání. Dá ministerstvo školství zapravdu učitelům, nebo podlehne tlaku lobbistů? Napište své zkušenosti s inkluzí...

23.2.2019 v 7:30 | Karma článku: 47.33 | Přečteno: 8422 | Diskuse

Radek Sárközi

Ministr Robert Plaga se vyhýbá učitelům, nekomunikuje a nebojuje za školství

V médiích se spekuluje o tom, zda bude Robert Plaga odvolán či ne, a dokonce už i o tom, kdo by ho mohl nahradit. Co udělal ministr školství během uplynulého roku dobře a co špatně?

6.2.2019 v 6:06 | Karma článku: 37.09 | Přečteno: 1779 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marek Liška

Sbohem, Česká pošto s.p.

Před několika dny jsem obdržel dopis od České pošty s.p. , ve kterém mi bylo oznámeno, že se mnou byla rozvázána smlouva a již nadále nejsme partneři. Po šestnácti letech vztahu mne to přeci jen trochu zamrzelo. Ale ne moc.

19.4.2019 v 21:16 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jan Dvořák

Benešová za Kněžínka. Premiér se zbláznil, pane Švejk?

"Pane Švejk, víte, co mi hlava nebere,“ nahlížela pani Müllerová Švejkovi přes rameno, „že je pan premiér takový masista!“

19.4.2019 v 15:42 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 308 | Diskuse

Libor Čermák

Kdo jsou dnes praví pokračovatelé disidentů? Pražskokavárníci nebo jejich odpůrci?

To je otázka. Kdo je dnes víc pronásledovaný za své názory? Pražskokavárníci klanící se politické korektnosti nebo příznivci našeho pana prezidenta? Nejideálnější by ale přece bylo, aby tímto pokračovatelem už nemusel být nikdo.

19.4.2019 v 13:57 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 430 |

Zdeněk Bárta

Lůzáci ve žlutých vestách mají starost o cizí peníze

Vždy jsem se moc bavil jak jsou zdejšími tzv.vlastenci velebeny Žluté vesty jako ti správní bojovníci proti "neomarxistické" EU.Opravdu velmi tragikomické....

19.4.2019 v 8:11 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 1580 | Diskuse

Martin Braun

Pokus o vraždu to byl, a ne že ne.

Ten čas hrozně letí. Už je to deset let, co se stala jedna z nejhrůzostrašnějších věcí, jaké se mohou vůbec přihodit. Čtyři živočichové, se pomocí zápalných lahví pokusili zavraždit nic netušící obyvatelé jednoho domku

19.4.2019 v 1:19 | Karma článku: 32.30 | Přečteno: 4163 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3078

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Najdete na iDNES.cz