Úterý 18. února 2020, svátek má Gizela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 18. února 2020 Gizela

Nová akce ministerstva školství: Amatéři do škol…

26. 05. 2019 17:00:00
Po akcích mléko a ovoce do škol MŠMT vyhlašuje novu akci amatéři do škol. Vysoký počet nekvalifikovaných kantorů chce řešit přilákáním tisícovek dalších lidí bez pedagogického vzdělání do školství. Soutěž Absurdita roku má vítěze

Dokážete si představit, že místo vystudovaného lékaře bude vaše děti léčit inženýr v bílém plášti? A co kdyby nový dům pro vaši rodinu vyprojektoval místo architekta absolvent psychologie? Dostavíte se k soudu a místo advokátů, žalobců a soudce jsou zde jen veterináři. Svět se zbláznil? Nikoliv! Je to jen obdoba návrhu změny zákona o pedagogických pracovnících, který chce ministerstvo školství předložit poslancům a senátorům ke schválení.

Podle této novely bude moci vyučovat na základních a středních školách absolvent jakékoliv vysoké školy. Tedy nejen absolventi pedagogických fakult nebo učitelských programů na VŠ, jak je tomu dnes, ale rovněž inženýři, veterináři, architekti, lékaři, právníci, sociologové apod. To, že v průběhu studia nestudovali pedagogiku ani didaktiku úředníkům z ministerstva školství zřejmě nevadí. Že nemají žádnou pedagogickou praxi, rovněž nikoho nezajímá. Ať si klidně zaexperimentují na dětech, co vydrží a co už ne. A když se bude o jimi obsazené místo ucházet vystudovaný pedagog, bude mít prostě smůlu. Učitel ať jde dělat něco jiného, než to, co pět let studoval na univerzitě, třeba lékaře, inženýra, právníka, architekta, sociologa nebo veterináře...

Politici se snaží veřejnosti tento nápad prodat v atraktivním balíčku pod označením „odborníci z praxe do škol“, uvnitř tohoto balíčku ale není nic jiného, než krásně zabalený amatér, v horším případě diletant. Jádrem problému je to, že změna zákona nespecifikuje, že by vystudovaný psycholog vyučoval například pouze psychologii na gymnáziu, nebo že by inženýr učil výhradně matematiku na střední odborné škole. Klidně mohou oba učit češtinu, dějepis, chemii nebo tělocvik na základce. Nejlépe ve třídě s inkludovanými žáky, tedy dětmi s lehkým mentálním postižením, hyperaktivitou, poruchami pozornosti, autismem nebo psychiatrickou diagnózou. Že s vyučováním těchto žáků společně s ostatními ve třicetihlavé třídě mají velké problémy i vystudovaní učitelé, nikoho nezajímá. Speciální pedagogy ve školách přece nahradí „odborníci z praxe“. Ostatně inkluzionisté prosazují nahrazení drahých speciálních pedagogů levnými asistenty pedagoga, kteří nepotřebují mít vysokoškolské vzdělání, už dlouho a bohužel velmi úspěšně, protože jim v tom ministerstvo školství vychází vstříc.

Ministr školství se tímto návrhem snaží „vyřešit“ problém s chybějícími učiteli. Ředitelé škol marně shánějí učitele fyziky, informatiky, cizích jazyků nebo prvního stupně. Proč? Protože platy ve školství jsou mnohem nižší, než jaké dostanou v jiných oborech. A tak v době nízké nezaměstnanosti, která vyhnala mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců velmi vysoko, snadno najdou uplatnění jinde. Navíc je přestane deptat byrokracie, která za poslední roky ve školství obludně narostla. „Řešení“, kdy má nedostatek kvalifikovaných pedagogů zachránit přijímání nekvalifikovaných pracovníků, je hodno spíše Kocourkova a jedná se o žhavého kandidáta na absurditu roku.

Obávám se, že toto opatření nepomůže a že se „odborníci z praxe“ do škol nedostaví. Současná platová hladina učitelů je totiž jen na šedesáti procentech průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Těžko někdo půjde do školství za nižším platem. Překvapeni budou hlavně ti, kdo si myslí, že učitel končí s prací v poledne (nejpozději ve dvě hodiny odpoledne) a zbytek dne má volno. Pedagogická komora uspořádala anketu mezi třídními učiteli, z níž vyplývá, že pracují více než 9 hodin denně (obdobně dopadlo šetření mezi německými učiteli). Jejich příplatek za třídnictví tak vychází na 25 korun za hodinu, což je třikrát méně než minimální mzda. Největší nadšence záhy odradí již zmiňovaná administrativa, kterou ministerstvo školství zahltilo školy, ředitele i učitele.

V médiích se neustále píše o tom, že učitelům vzrostly platy o 15 procent. Z oficiálních statistik ministerstva školství ale vyplývá, že v roce 2018 dostali jen o necelých 11 procent více. Průměrná mzda v České republice přitom vzrostla o 8 procent. Učitelé si tedy polepšili oproti ostatním zaměstnancům o pouhé tři procentní body! Není divu, že je to nijak nenadchlo a dál opouštějí školství...

Někdo ale musí děti ve školách alespoň pohlídat, když už ne je přímo něco naučit. Lze tudíž očekávat další kroky. Ministerstvo školství odhaduje, že bude po spuštění reformy financování škol v příštích letech potřeba deset tisíc učitelů navíc. Možná už má v šuplíku další novelu, která umožní, aby ve školách vyučovali nejen lidé bez pedagogického vzdělání, ale bude stačit, aby měli maturitu nebo alespoň základní vzdělání nebo byli alespoň svéprávní... Místo označení učitel se můžeme vrátit k původnímu významu slova kantor. (Návrat k zaměstnávání vysloužilých vojáků bohužel zkrachuje, protože ti do školství nebudou chtít nastoupit – jednak kvůli nebezpečnosti tohoto povolání, ale hlavně proto, že dostávají výsluhy a nemají potřebu si takto přivydělávat.)

Hlavní příčinu, proč pedagogové odcházejí ze škol a proč je obtížné sehnat vystudované učitele, vláda řešit nechce. Jsou to nízké nástupní platy a jejich velmi pomalý růst – učitel musí čekat až 8 let než postoupí do vyšší platové třídy a dostane o několik stovek korun měsíčně více. Politici chtějí dostat do škol nepedagogy, ale nebylo by lepší, aby se do školství vrátili vystudovaní učitelé, kteří z něj odešli pryč za lepšími pracovními podmínkami? To by se ale museli politici postarat o zlepšení těch podmínek k práci, což je mnohem náročnější, než pustit do škol učit kdekoho...

Pokud se někdo domnívá, že „odborníci z praxe“ budou učit kvalitněji, velice se mýlí. Česká školní inspekce provedla šetření, z něhož vyplývá, že nekvalifikovaní učitelé vyučovali méně kvalitně než kvalifikovaní. A stejný případ nastal u aprobovaných učitelů – ti učili lépe než neaprobovaní. Stačí použít trochu selského rozumu a je všem hned jasné, že absolvent lékařské fakulty bude lepším doktorem než inženýr, absolvent architektury lepší architekt než psycholog a absolvent práv lepší soudce než veterinář.

To jen „experti“ z Eduinu pomýleně hlásají, že amatéři budou lepšími učiteli než vystudovaní pedagogové. Doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum a že poslanci ani senátoři tuto novelu neschválí.

Článek vyšel v upravené podobě v tištěné MF DNES 23. května 2019 pod názvem Čas amatérů za katedrou.

Autor: Radek Sárközi | neděle 26.5.2019 17:00 | karma článku: 43.24 | přečteno: 11901x

Další články blogera

Radek Sárközi

Reforma financování školství potřebuje reformu...

Změny ve financování škol platné od letošního ledna připomínají román Hlava XXII. Umožňují ředitelům snížit počet žáků ve třídě. Ale když to zkusí, dostanou méně peněz na nepedagogické pracovníky, takže to v praxi udělat nemohou.

1.2.2020 v 10:10 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 2082 | Diskuse

Radek Sárközi

Povinná maturita z matematiky se blíží...

Víte, že povinná maturita z matematiky čeká kosmetičky, ale laboratorní asistenty ne? A že maturanti dopadli v matematice dvakrát lépe, než tvrdil ministr školství poslancům? Proč se snaží Robert Plaga vyvolat ve Sněmovně paniku?

21.12.2019 v 11:33 | Karma článku: 21.47 | Přečteno: 2094 | Diskuse

Radek Sárközi

Znáte freinetovskou pedagogiku?

Francouzský pedagogický reformátor Célestin Freinet přišel s řadou inspirativních metod, jak zlepšit výuku. V českém školství bohužel doposud nenašly odezvu, ačkoliv jsou skoro 100 let staré. Znáte principy jeho pedagogiky?

1.12.2019 v 9:09 | Karma článku: 11.68 | Přečteno: 342 | Diskuse

Radek Sárközi

Zbytečně zmatené výroky Tomáše Feřteka z Eduinu o stávce učitelů

Tato reakce uvádí na pravou míru nepřesnosti v článcích "odborného konzultanta" Eduinu Tomáše Feřteka ke stávce, kterou vyhlásily školské odbory na středu 6. listopadu 2019 a kterou podpořilo Fórum rodičů nebo Pedagogická komora.

23.11.2019 v 9:09 | Karma článku: 34.61 | Přečteno: 2631 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Zbyněk Čáp

Svět v křivém zrcadle 2 - Věrní myšlence

Další nenakreslený minipříběh. Použita nadsázka, jednání osob nemusí odpovídat skutečnosti. Osoby a obsazení: zástup ekologicky uvědomělé mládeže, aktivista. V epizodní roli Greta Thunberg.

17.2.2020 v 20:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Karel Trčálek

Primátor Hřib neporušil principy právního státu ani trochu, polemika s p. Zálomem

Za plamenný článek pana Záloma by se nemusel stydět ani slavný prokurátor Urválek žalující aktivisty a primátora Hřiba jako největší nepřítele svobody v podání Svobodných, kterých je pan Zálom ctěným místopředsedou

17.2.2020 v 15:27 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 322 | Diskuse

Petr Burian

Zpráva o předsudečné nenávisti

Tuto zprávu za rok 2019 zveřejnilo ministerstvo vnitra. Hemží se to v ní levičáky všeho druhu, od anarchistů přes rusofily až po neonácky, a hrstkou bojovných muslimů. Ti, kteří se ideově nenávidí, se pak u sochy Koněva objímali.

17.2.2020 v 14:34 | Karma článku: 20.98 | Přečteno: 613 | Diskuse

Dušan Póč

Čunek dostal další facku!

Zcela jasně se ukazuje, jaké záměry a choutky se honí hlavou a ovládají počínání hejtmana Jiřího Čunka. Že nejsou zrovna cnostné a co si o nich myslí i veřejnost, ukázala nedávná událost z lékařských kruhů. Pro Čunka nelichotivá!

17.2.2020 v 12:22 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1018 |

Lubomír Stejskal

Logika postavená na hlavu

Anabta je malé arabské město ležící na severu historického regionu Samaří. Je součástí Palestinskoarabské autonomie. Jeho starosta Hamdalláh Hamdalláh v sobotu 15/2 unaven odstoupil.

17.2.2020 v 8:00 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 467 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3422

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....