Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Vláda učitele podrazila. Stávka ve školách byla oprávněná

16. 11. 2019 8:08:08
V Česku není zvykem stávkovat. A už vůbec není obvyklé, aby stávkovali učitelé. Ve skutečnosti tedy spíše učitelky... Ministr školství Robert Plaga musel udělat mnoho chyb, než přišel o důvěru učitelů. Odstoupí? Bude odvolán?

Ve středu 6. listopadu 2019 proběhla stávka, do které se přímo zapojili nebo ji nějakým způsobem podpořili zaměstnanci z většiny českých škol, kterých se týkal hlavní stávkový požadavek vyhlášený školskými odbory. Šlo o více než 6 000 mateřských, základních a středních škol. Hlavním stávkovým požadavkem ČMOS PŠ bylo navýšení tarifní části platů pedagogických pracovníků o 10 procent.

Školské odbory byly některými politiky, médii nebo i řediteli škol kritizovány, že se jedná o příliš mírný požadavek, když vláda přislíbila a následně schválila zvýšení tarifů o 8 procent. Jednalo se tudíž jen o přesun dvou procent z nárokové části platu do části nenárokové. Tato kritika ale vychází z neznalosti principů kolektivního vyjednávání. Spor mezi školskými odbory a vládou spočíval v tom, že ministr školství Robert Plaga nepřistoupil na požadavek ČMOS PŠ navýšit tarifní tabulku pro pedagogické pracovníky o 10 procent, ale přišel s návrhem na její zvýšení o paušální částku, kterou postupným licitováním dostal na 2 700 korun hrubého měsíčně. Místo toho, aby byl vyjednán kompromis mezi oběma návrhy, vláda jednostranně ukončila další jednání a postavila odboráře před hotovou věc – navrhla a vzápětí narychlo schválila platovou tabulku s navýšením o 8 procent, což ale pro většinu učitelů znamená méně, než původně nabízených 2700 korun pro každého.

Tímto přístupem vlády byl porušen sociální smír a školské odbory, které byly v té době ve stávkové pohotovosti, ani nemohly konat jinak, než vyhlásit stávku. Proto je vedení Pedagogické komory podpořilo a ke stávce se připojilo. Na rozdíl od ČMOS PŠ nebyla Pedagogická komora vázána dřívějšími dohodami a kompromisy odborů, takže mohla navrhovat další stávkové požadavky, například na zvýšení platů učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků, které zastupuje, celkem o 15 procent (10 % do tarifů a dalších 5 % na nárokové příplatky a odměny) nebo na výrazné změny v nastavení inkluzivního vzdělávání, které zásadně zhoršilo pracovní podmínky učitelů. Řada škol se k těmto požadavkům připojila.

Je třeba zdůraznit, že z dosavadní judikatury vyplývá, že právní ochrany požívají pouze stávky za účelem obrany hospodářských a sociálních zájmů zaměstnanců. Nelze tudíž stávkovat za reformu školství apod., jak v médiích tvrdili někteří „experti“ na školství. Stávkuje se až při porušení sociálního smíru.

Rovněž je celkem logické, že stávku nepodpořily asociace škol nebo ředitelů, a některé dokonce vystoupily proti ní, protože ty reprezentují zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance. Někteří ředitelé škol se možná obávali, že budou mít problémy u svých zřizovatelů. Vzhledem k tomu, že proti stávce veřejně vystoupilo Sdružení místních samospráv, se báli zřejmě oprávněně...

Obdivuji všechny ředitele škol, kteří po tomto tlaku stávku podpořili. Rovněž oceňuji, že stávkující učitele podpořil předseda Fóra rodičů Petr Chaluš. Velká část rodičů učitele ve stávce podporovala, neboť si dobře uvědomují, že spokojení kantoři znamenají spokojené žáky. Platí to i naopak - nespokojení učitelé znamenají nespokojené děti.

V médiích bohužel dostali prostor spíše kritici stávky, než její organizátoři a účastníci. Bylo by snadné dávat školským odborům knížecí rady, jak se stávkuje lépe, proto to na rozdíl od mnoha politiků a komentátorů neudělám. Je třeba si uvědomit, že odboráře tlačil čas, protože vláda chtěla původně o definitivním schválení problematické tarifní tabulky hlasovat už za týden. A nakonec dokonce toto hlasování proběhlo zákeřně v den vyhlášení stávky, přestože to nebylo na plánovaném pořadu jednání vlády. To už byl výslovný podraz.

Dá se říci, že toto jednání ministra školství Roberta Plagy i celé vlády Andreje Babiše bylo pro odboráře pověstnou poslední kapkou, kterou přetekl pohár. Nešlo totiž o první problém, který za této vlády ve školství vznikl.

Původně vyšlo ve zkrácené podobě v Lidových novinách pod názvem Zákeřné hlasování vlády (11. 11. 2019)

Druhou část článku naleznete zde: https://sarkozi.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=735102

Autor: Radek Sárközi | sobota 16.11.2019 8:08 | karma článku: 27.34 | přečteno: 2939x

Další články blogera

Radek Sárközi

Znáte freinetovskou pedagogiku?

Francouzský pedagogický reformátor Célestin Freinet přišel s řadou inspirativních metod, jak zlepšit výuku. V českém školství bohužel doposud nenašly odezvu, ačkoliv jsou skoro 100 let staré. Znáte principy jeho pedagogiky?

1.12.2019 v 9:09 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 301 | Diskuse

Radek Sárközi

Zbytečně zmatené výroky Tomáše Feřteka z Eduinu o stávce učitelů

Tato reakce uvádí na pravou míru nepřesnosti v článcích "odborného konzultanta" Eduinu Tomáše Feřteka ke stávce, kterou vyhlásily školské odbory na středu 6. listopadu 2019 a kterou podpořilo Fórum rodičů nebo Pedagogická komora.

23.11.2019 v 9:09 | Karma článku: 34.61 | Přečteno: 2594 | Diskuse

Radek Sárközi

Desatero důvodů ke stávce ve školství aneb deset podrazů MŠMT na učitele a ředitele škol

Proč ve středu stávkovali zaměstnanci škol? Protože už nechtěli snášet, jak se k nim ministr školství chová. Robert Plaga s učiteli nekomunikuje a snaží se ušetřit, kde se dá. Poslední kapkou bylo jeho "vyjednávání" o tarifech...

12.11.2019 v 7:07 | Karma článku: 37.54 | Přečteno: 3667 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Ekologický summit v Madridu se moc nevydařil

Jen velký optimista se mohl domnívat, že opravdu celý svět se na konferenci v Madridu zaváže k ráznému omezení emisí skleníkových plynů. OSN není EU, která má páčky na vynucení poslušnosti své sedmadvacítky.

16.12.2019 v 10:17 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jan Broul

Borisův triumf v Británii

V Británii se odehrály asi nejdůležitější volby od konce 2. světové války, které zásadně určily budoucnost země a ve kterých jasně zvítězili Johnsonovi Konzervativci. Jak se to ale vlastně stalo? Proč Konzervativci vyhráli (pro ně

16.12.2019 v 8:10 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Bartoň

Madrid klima nezachránil, Greta se zlobí

Přes dramatickou výzvu generálního tajemníka OSN o tom, že rok 2020 bude pro záchranu klimatu rozhodující, skončila klimatická konference v Madridu bez výsledků.

16.12.2019 v 8:00 | Karma článku: 31.84 | Přečteno: 762 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Provokace Novotného juniora

On poskytnul Rusům přesně to, co oni potřebují, totiž důkaz, že je tady jejich hrdinům ubližováno, a naopak, že fašisté jsou zde vyznamenáváni. Přitom to není pravda, protože náš pan prezident vyznamenává spíše bolševiky.

16.12.2019 v 7:00 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 290 | Diskuse

Aleš Merta

Antikomunisté vyskakují, protože komunisté se ozvali proti usnesení EP (polemika)

VIP bloger pán Vodvářka je zděšen tím, že KSČM nesdílí názor Evropského parlamentu na to, kdo je hlavním viníkem rozpoutání druhé světové války.

15.12.2019 v 17:14 | Karma článku: 37.07 | Přečteno: 1175 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 29.34 Průměrná čtenost 3514

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Najdete na iDNES.cz