Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Tento školní rok bude velmi náročný

23. 11. 2020 18:18:18
V tomto článku z konce srpna jsem varoval před chaotickým postupem a improvizací ze strany vlády. Bohužel přišla druhá vlna a s ní opětovné uzavření škol. Pokud budeme opakovat stejné chyby, čeká nás bohužel další lockdown...

Vše nasvědčuje tomu, že nový školní rok bude velmi náročný pro učitele, žáky i rodiče. Bez vzájemné ohleduplnosti, vstřícnosti a tolerance se neobejdeme. Některé školy se v září neotevřou, protože celý pedagogický sbor skončil v karanténě. K tomu může docházet na mnoha školách opakovaně. Doufejme, že vláda již nebude muset sáhnout k uzavření všech škol. Když byla v březnu vydána první protikoronavirová opatření, nikdo nevěděl, jak vážná je situace. Nyní máme informací více, ale stále jich není dostatek, aby někdo mohl s jistotou říci, jak správně postupovat. Každý stát to dělá trochu jinak. Češi jako vždy hlavně improvizují...

Ředitelé škol obdrželi v srpnu nový manuál z ministerstva školství, který je přehlednější, než byly jarní manuály. Pedagogická komora na nich kritizovala především to, že nebylo zřejmé, která nařízení jsou pro školy povinná a co jsou nezávazná doporučení. V novém manuálu jsou povinná opatření jasně vyznačena, což po vládě požadovala přímo Poslanecká sněmovna ve svém usnesení. Z 15 stránek se jedná o necelé dvě, zbytek manuálu jsou doporučení, která školy dodržovat nemusí a nejsou ani nijak vymahatelná. Některá z nich jsou banální a působí úsměvně: školy mají podle ministerstva denně vynášet koše, větrat okny, podlahy stírat namokro, koberce luxovat... Tohle se samozřejmě dělá ve školách běžně. Další doporučení budou realizovatelná jen stěží: třídy by se neměly přeskupovat, ve školní družině by měli být žáci pouze z jedné třídy, děti z různých tříd by se neměly setkávat ani ve školní jídelně... Jelikož se ve volném čase žáci scházejí napříč třídami i školami – na kroužcích, na hřišti nebo v obchodních centrech, je předem jasné, že tato omezení nebudou příliš účinná.

Na Slovensku i v dalších zemích začíná nový školní rok s rouškami. Stejně tomu mělo být i u nás, ale vláda nečekaně couvla a nošení roušek ve společných prostorách škol zrušila. Ministerstvo školství tak muselo manuál opravit dříve, než začal platit. Opakuje se tak situace z jara, kdy byly původní manuály pro školy průběžně doplňovány o výklady, které uváděly pravý opak, až vlastně původní doporučení ztratila smysl. Ministr školství Robert Plaga chaos korunoval svým prohlášením, že se ředitelé škol mají řídit zdravým rozumem. Zdá se, že současný manuál čeká podobný osud. Všechna doporučení by se vlastně dala shrnout do věty „Řiďte se platnou legislativou a selským rozumem.“

Škoda, že se zdravým rozumem neřídí pracovníci ministerstva školství. Jinak by se v manuálu nemohla objevit tato informace: „Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.“ Organizátoři soutěží kroutili nevěřícně hlavou, proč jim vše nebylo oznámeno přímo, ale dozvídají se o tom skrze manuál, který je určen školám, nikoliv jim. Ukázalo se, že s organizátory nikdo nejednal. Bohužel tento přístup se na ministerstvu školství stal již pravidlem. Robert Plaga skoro nic předem nekonzultuje s lidmi z praxe a zásadní změny předkládá na poslední chvíli, aby nebyl čas je prodiskutovat.

Aktuálně jde například o návrh novely maturitní vyhlášky, podle níž by se didaktické testy neznámkovaly. Správně měla být vyhláška předložena poslancům a senátorům zároveň s příslušnou novelou školského zákona, ale kdyby její znění znali, zřejmě by tuto změnu neodhlasovali. Vyhlášku již parlament neschvaluje, takže ministr si do ní může napsat cokoliv. Pokud bude schválena, letošní maturanti, kteří si vyberou matematiku, budou mít na vysvědčení o známku méně, protože tu tvoří pouze test a ten se známkovat nemá. Z komplexní jazykové zkoušky bude vyčleněn test, takže se stane invalidní. Namísto známky má být na maturitním vysvědčení uvedeno pouze to, zda žák z testu uspěl či neuspěl a kolik procent získal. Pokud se ale maturanti soustředí pouze na to, aby obdrželi minimální počet bodů, hrozí, že podíl neúspěšných výrazně vzroste, neboť když si dá člověk vyšší cíl, menšího dosáhne pravděpodobněji, než když si dává cíle pouze nejmenší.

Dobrý ministr školství by apeloval na žáky, aby v současné nelehké situaci převzali maximální díl odpovědnosti za své vzdělání. Místo toho na jaře nejprve kritizoval učitele, že žáky přetěžují, a následně zpochybnil hodnocení za druhé pololetí. Výsledkem jeho intervencí je, že známky z vysvědčení se nebudou počítat do přijímacího řízení na střední školy. Zodpovědní žáci, kteří se pilně věnovali výuce na dálku, tak budou potrestáni. Jejich rodiče se oprávněně ptají, co si z toho přístupu odnesou děti do života. Že nemá smysl se v krizové situaci snažit, protože nakonec na tom budou stejně jako ti, kdo nedělali nic?

Jelikož výuka na dálku nebyla na jaře nijak právně ošetřena a všichni, kdo se do ní zapojili, tak činili zcela dobrovolně – učitelé, žáci i rodiče, očekával bych, že jejich snaha bude ministrem oceněna alespoň slovně. V srpnu byl uzákoněn distanční způsob vzdělání. Během jednoho týdne vše projednala vláda i parlament. Škoda, že se tak nestalo již v dubnu. Mohli jsme se vyvarovat zbytečného chaosu.

Snad se blýská ale na lepší časy. Díky Poslanecké sněmovně dostanou školy 300 milionů korun na výpočetní techniku a vláda přidala další miliardu navíc. Při rozpočtovém schodku 500 miliard korun jsou to sice pouhé 2 promile, ale každá koruna pro vzdělávání se počítá, protože je to investice do budoucnosti. Škoda, že ministr školství Robert Plaga tyto finance dal jen základním školám. Na střední i mateřské školy zapomněl. Dobrý záměr má nakonec opět pachuť hořkosti. Opravdu vláda nedokáže spravovat školství lépe? Vždyť by stačilo každou změnu nejprve prodiskutovat s učiteli, aby se zajistilo, že bude v praxi dobře fungovat.

Tento komentář vyšel původně 1. září 2020 v tištěné MF DNES pod názvem "Nový školní rok, druhý covidový" v mírně odlišné podobě.

Autor: Radek Sárközi | pondělí 23.11.2020 18:18 | karma článku: 8.89 | přečteno: 434x

Další články blogera

Radek Sárközi

Piráti s Plagou a Drahošem chtějí potopit učitelskou profesi

Po osekání státních maturit je tu další akce tzv. politické platformy pro vzdělávání senátora Jiřího Drahoše a jeho poradce Boba Kartouse z Eduinu. Umožnit, aby kvalifikované učitele nahradili diletanti bez pedagogického vzdělání.

14.12.2020 v 18:18 | Karma článku: 33.59 | Přečteno: 2887 | Diskuse

Radek Sárközi

Eduin a spol. aneb Gordický uzel financování školských lobbistických "neziskovek"

Jak jsou financovány "neziskovky" typu Eduin nebo ČOSIV, které leží v žaludku většině učitelů? Především z Nadace České spořitelny a Nadace OSF Praha. Kterak se přelévají miliony korun mezi těmito lobbistickým organizacemi?

9.12.2020 v 18:18 | Karma článku: 33.14 | Přečteno: 1470 | Diskuse

Radek Sárközi

Plagův školský PES aneb Chaos a improvizace pokračují

Žáci 2. stupně ZŠ se vrací do škol. Bohužel pouze na týden, protože je čeká tzv. rotační schéma. Toto týdenní střídání distanční a prezenční výuky nedává smysl, protože se týká jen malého počtu dětí. Epidemii to příliš nezpomalí.

28.11.2020 v 17:17 | Karma článku: 38.50 | Přečteno: 6195 | Diskuse

Radek Sárközi

Dvouleté děti do školky nepatří, předškoláci zase nepatří do jeslí...

V tomto komentáři k aktuální novele zákona o dětských skupinách upozorňuji na nekoncepčnost a nesystémovost nastavení podmínek pro výchovu, vzdělávání a péči o nejmladší děti od dvou do pěti let věku v různých institucích.

24.11.2020 v 16:16 | Karma článku: 33.20 | Přečteno: 6505 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Co si takhle vyrazit na Bidenovu inauguraci?

Řekl jsem včera manželce, že bych si zaletěl do D.C. na Bidenovu trachtaci. Ani nezvedla oči od počítače a řekla že jsem vůl a že pokud chci, že mně může zabít sama a nemusím to nechávat na levičácích.

19.1.2021 v 21:17 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 349 | Diskuse

Marian Bezák

Očkování

Vážená vládo, nikdy jsem Vás nekritizoval, vždy jsem si říkal, že to ta opozice přehání s tím, že můžete komunikovat v rámci covidu, jak chcete vždy to bude špatné.

19.1.2021 v 18:06 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Vláda si svojí nekompetentností zlikvidovala jakýkoli manévrovrací prostor

Dnes jsme se dozvěděli, že vysoce důvěryhodný PES se opět změní. Do čtyřky to půjde jedině tehdy, když počet pacientů v nemocnicích půjde pod tři tisíce. Opět dost zásadní změna, slibující dlouhý lockdown až do příští změny.

19.1.2021 v 14:19 | Karma článku: 24.66 | Přečteno: 721 | Diskuse

Alena Křehotová

Otevřené psaní pro ČSÚ - ke sečtení lidí a jinak téměř ničeho

Už to máme po 10 letech opět: přijde sčítání lidu, domů a bytů. Za sebe moc prosím a prosím a prosím - neduplikujte otázky, naopak - ptejte se na podstatné věci, které něco sdělí, a kdybyste nevěděli, co tím myslím -

19.1.2021 v 13:03 | Karma článku: 24.75 | Přečteno: 440 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odcházení ...

Tentokrát ve federálním distriktu Columbia, odcházení Trumpovo. Čas pro první rekapitulace jeho čtyř let. Skvělou analýzu (jako vždy) ve formě eseje napsal Roman Joch. Původně pro víkendové Lidové noviny (16-17/1).

19.1.2021 v 12:05 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 412 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 27.07 Průměrná čtenost 3589

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Najdete na iDNES.cz