Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Druhý cizí jazyk na základních školách – povinný nebo volitelný?

21. 05. 2022 16:16:16
Měl by být další cizí jazyk na 2. stupni ZŠ povinný, volitelný nebo nepovinný? Co navrhuje ministerstvo školství a jak to vidí učitelé. Kolik českých žáků maturuje z jiného cizího jazyka, než je angličtina...

Ministerstvo školství zveřejnilo návrh změn ve výuce na základních školách a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Zavádět do škol by se měl postupně od roku 2024. Dokument „Hlavní směry revize Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání“ má 92 stran a v průběhu dubna mohl kdokoliv zaslat své připomínky k tomuto textu prostřednictvím formuláře na speciálním webu ministerstva.

Nejvíce kontroverzním se ukázal návrh, aby druhý cizí jazyk nebyl na 2. stupni ZŠ nadále povinný, ale nově byl pouze volitelný. O mnoha dalších navrhovaných změnách se veřejně nediskutuje. Asi hlavně proto, že jsou formulovány příliš obecně. Takže ani odborníci na vzdělávání nevědí, co si pod nimi mají konkrétně představit. Příkladem může být rozdělení na jádrový a rozšiřující vzdělávací obsah.

Názory učitelů ZŠ

Pedagogická komora zorganizovala dotazníkové šetření, v němž dostali učitelé možnost vyjádřit se k navrhovaným změnám. Jedna z otázek se týkala přímo výuky dalšího cizího jazyka. Pouze 15 % respondentů z řad učitelů ZŠ si myslí, že by měl druhý cizí jazyk zůstat povinný. Naopak 21 % učitelů chce, aby byl druhý cizí jazyk nepovinný (škola ho nebude muset žákům nabízet vůbec). A konečně 63 % preferuje jeho volitelnost (škola musí další cizí jazyk žákům nabídnout, ale ti si ho nemusí vybrat). Zbylí respondenti zvolili možnost „nevím“. To je celkem jednoznačný výsledek v neprospěch povinné výuky druhého cizího jazyka.

Hlavní problém vidím v tom, že na druhý cizí jazyk jsou nuceni docházet i žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří mají problémy nejen s angličtinou, ale často už s češtinou. Dokonce i žáci s lehkým mentálním postižením marní čas vysedáváním na hodinách němčiny nebo ruštiny, pokud jim školské poradenské zařízení místo něj nenapíše jiný vyučovací předmět. Právě těmto žákům by volitelnost druhého cizího jazyka pomohla nejvíce. Mohli by mít například více hodin pracovního vyučování. Žákům s lehkým mentálním postižením totiž postupně klesl minimální počet hodin pro vzdělávací obor Člověk a svět práce na 2. stupni ZŠ z 20 na pouhé 3 hodiny. To znamená, že jim škola musí zajistit pouze 1 hodinu pracovek týdně, a navíc jen ve třech ročnících z celkového počtu čtyř ročníků 2. stupně ZŠ.

Na Slovensku, kde nedávno udělali z povinného druhého cizího jazyka volitelný vyučovací předmět, si ho stejně vybralo 84 % žáků. Povinný není další cizí jazyk na základních školách například v Německu, Maďarsku, Chorvatsku či ve Španělsku.

Myslím si, že by se s povinným druhým cizím jazykem mohlo počkat až na střední školu. Já osobně jsem s ním rovněž začal až v prvním ročníku čtyřletého gymnázia a nakonec jsem z němčiny maturoval (tehdy byla prvním cizím jazykem ruština).

Cermat zveřejnil statistiky, podle nichž se letos k maturitě z jiného cizího jazyka než angličtiny přihlásilo pouze 2,6 % maturantů. To je méně než 2000 žáků z celkového počtu 70 000 maturujících. Z němčiny jde o 1069 žáků, z ruštiny 555 maturantů, ze španělštiny 154 žáků a z francouzštiny pouze 73 maturantů.

Petice proti změně

Obratem po zveřejnění záměru ministerstva školství vznikla elektronická „Petice pro zachování dalšího cizího jazyka v základním školství jako povinného předmětu“, kterou již podepsalo přes 2400 občanů. Kdyby tuto změnu ministerstvo školství nenavrhlo, zřejmě by vznikla opačná petice, v níž by se požadovalo, aby byl druhý cizí jazyk volitelný... A nejspíše by nasbírala podobný počet podpisů.

Na tento problém jsem tvůrce materiálu „Hlavní směry revize RVP ZV“ upozorňoval již při startu připomínkování: že se začnou ozývat především ti, kdo s navrženými změnami nebudou souhlasit, kdežto ti spokojení budou mlčet. Může pak vzniknout mylný dojem, že většina učitelů je proti navrhovaným změnám. Právě proto jsme za Pedagogickou komoru vytvořili dotazník, v němž mohli učitelé vyjádřit souhlas či nesouhlas s každou jednotlivou navrženou změnou.

Škoda, že tímto způsobem nevznikala například už „Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+“ nebo se takto nepřipomínkují všechny klíčové koncepční dokumenty, a to nejen v oblasti školství... Bylo by pak kolem nich méně mediální hysterie a převládl by věcný přístup.

Komentář vyšel původně 16. května 2022 ve zkrácené podobě v tištěné MF DNES pod názvem "Proč ten rozruch kolem dvou povinných cizích jazyků?".

Autor: Radek Sárközi | sobota 21.5.2022 16:16 | karma článku: 17.02 | přečteno: 769x

Další články blogera

Radek Sárközi

Babiš nebo Pavel? Nehádejme se mezi sebou kvůli prezidentským volbám

Voliči v prvním kole vybrali dva kandidáty na prezidenta republiky. Kampaň Andreje Babiše a Petra Pavla je velmi ostrá, protože jde o moc. Občané by ale jejich soupeření neměli přenášet do svého soukromého života.

26.1.2023 v 18:00 | Karma článku: 16.95 | Přečteno: 342 | Diskuse

Radek Sárközi

Blamáž s Etickým kodexem učitele

V prosinci představil ministr školství Vladimír Balaš na tiskové konferenci Etický kodex učitele, který iniciovala Učitelská platforma. Text je prý výsledkem konsenzu 14 organizací. To ovšem není pravda. Vznikl spíše paskvil...

5.1.2023 v 18:18 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 1280 | Diskuse

Radek Sárközi

Nepovedená revoluce ve výuce (nejen) Informatiky

Proč se skoro polovina základních škol nezapojila do výuky nové Informatiky, když je to podmínka pro získání peněz na nákup počítačové techniky a výukových programů? Buď o tom ředitelé škol nevěděli, nebo se změnami nesouhlasí...

19.9.2022 v 18:30 | Karma článku: 36.03 | Přečteno: 5987 | Diskuse

Radek Sárközi

Petr Gazdík by se měl vzdát poslaneckého mandátu a vrátit se zpět do školy jako učitel

Nejlepším řešením by bylo jmenování úřednické vlády po dobu předsednictví České republiky EU a následné brzké předčasné volby. Ty lze organizačně spojit s volbami prezidentskými.

23.7.2022 v 17:00 | Karma článku: 44.28 | Přečteno: 6893 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K povolební aktivitě zvoleného prezidenta

Nebýt toho, že se na internetu množí otázka, jestli Petr Pavel „nepřepálil start“, nikdy by mě nenapadlo, že dělá něco nepatřičného. Tedy ne že bych si teď myslel, že dělá, ale mnozí naznačují, že snad ano.

3.2.2023 v 23:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Ladislav Vorel

Komu není shůry dáno, za jelito nekoupí

Osobně si nemyslím, že lidé myslí, že Pavel zachrání republiku, že nás vyvede ze všech problémů. Mají pouze radost z toho, co samy dokázali.

3.2.2023 v 22:21 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Proč Babiš neslavně prohrál?

V současné době vsadit na politické rady prezidenta Zemana, znamená existenční sebevraždu. A to je právě to, čeho se Babiš dopustil. Národ si žádá nabídku budoucí perpektivy dalšího vývoje a nikoli politické harašení...

3.2.2023 v 22:10 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 121 | Diskuse

Jan Provazník

Podivný článek švýcarského tisku

Noviny Neue Zürcher Zeitung přišly s nečekanou informací. Americký prezident Joe Biden navrhl prý v půli ledna prostřednictvím šéfa CIA Williama Burnse možné řešení probíhajícího válečného konfliktu.

3.2.2023 v 19:02 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 437 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (49)

Komise nastínila vizi Průmyslového plánu Zeleného údělu. V Kyjevě proběhl summit EU-Ukrajina a jednání členů Komise s ukrajinskou vládou. Evropský parlament zbavil imunity dva své členy v souvislosti s aférou Katargate.

3.2.2023 v 16:07 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 97 | Diskuse
Počet článků 49 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3603

Budu psát o školství a vzdělávání. Spravuji několik facebookových skupin a didaktických webů - Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, Šotkoviny, Elektronické učebnice... Jsem prezidentem spolku Pedagogická komora.

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...